Olimpos

Olimpos

Doğaya Aşkla Bakın; Olimpos

Yunancada 'ulu dağ' anlamına gelmekte olan Olympos dünyada birçok esere verilmiş bir addır. Yirmiden fazla dağ ve tepeye, kasaba ve şehirlere olimpos ismi verilmiştir. Olimpos antik şehir ismini ise Tahtalı dağından almaktadır. Tahtalı dağı olimposun 10 km kuzeyinde bulunur. Bu dağın eteklerinde Yanartaş’ta bulunmaktadır. Yanartaş dağı tahtalı dağının eteklerinde bulunmaktadır.

Olimpos

Tahtalı; Deniz seviyesinden 250 metre yüksektedir.  Günümüz koşullarında orman içinde açık kayalık bir alanda 20 ye yakın alev bacası bulunmaktadır. MÖ 4.yüzyıldan beri bu gizemli alev yazarlara konu olmuştur. Yapılan analizler sonucunda yanan gaz içerisinde bolca metan olduğu tespiti yapılmıştır.  Gizemli alevler gece karanlıkta daha keyifli bir seyir sunmaktadır.  Olimpos' dan Yanartaş' a sahil üzerinden yürünerek bir saatte gidilebilmektedir.

icerik

Olimpos Antik Kentinin Tarihi

Antik Lidya medeniyetinin en gelişmiş şehirlerinden biri olan olimpos, phselis liman şehri ile komşuydu.  Olimpos' un temelleri Helenistik dönemde, milattan önce 300 civarında atılmıştır.  Bir korsan olan Zenicetesin Olimpos'u kendine kale kapmıştır.  Şehre sık sık korsanların saldırması sonucunda nüfus azalmış ve şehir eski önemini kaybetmiştir.

Günümüzde Olimpos 

Olimpos Akdeniz sahilindeki doğal güzelliği en yüksek olan antik şehirlerdendir.  İçerisinden akan dere ayrı bir güzellik katmıştır.  Karlı tepelerden aşağıya inildikçe Akdeniz'in turkuazı görünür.  Bir ören yeri olduğu için büyük bir turistik merkez değildir.  Yasalar ile bölgenin doğal yapısı korunmuş ve ziyaretçilerine hoş vakitler sunmuştur.  Şehri orman içinde çam ve defne ağaçlarının kokusu ile gezerek doğal cennetin keyfini sürebilirsiniz.

**Size daha iyi hizmet verebilmemiz için Lütfen yorum yapın...